Tábor Berfen – Belsen. Nejhorší vyhlazovací tábor bez pecí?

Tábor Bergen – Belsen  leží v Dolním Sasku. Nejsou tady sice spalovací pece , ani plynové komory ,a přesto  to byl jeden z nejhorších vyhlazovacích táborů  ,který měl sloužit původně jako výměnný .I když jeho kapacita byla zhruba pár tisíc věznů , ke konci války  se jich zde tísnilo asi 60 000 a každý den jich zde zemřelo 500 z nich. Své poslední dny tady trávila Anna Franková   (1929 – 1945), a Josef Čapek (1887 – 1945). V roce 1935 , i  když druhá světová válka ještě nevypukla, jednotky wermachtu se rozhodnou vybudovat vedle  vesničky  Belsen u dolnosaského města Bergen  vojenský  komplex ,největší  výcvikový prostor v Německu. Kasárny se dokončily v r.1937 , a celý tábor ,kde se cvičí bojové sestavy a jezdí zde obrněné vozy s tanky ,byl dostavěn roku 1939.Největší tábor komplexu byl Armádní stavební  tábor – Bergen – Belsen .Na začátku války však zde wermacht   ale v táborech  zřídí vězení pro válečné zajatce . Do největšího u městečka  Fallingbostel  je napěchováno z různých zemí světa  95 000 zajatců. Vzniklý tábor si vytváří svoji strukturu.  Židé , kteří se sem dostávají  ,se rozdělí podle národnosti . Proto  zde vzniká madarský  tábor ,neutrální  tábor , zvláštní tábor. Od léta 1943  do prosince 1944 je sem převezeno 14 600 Židů ,asi 3000 mají štěstí že jsou vyměněni  za německé zajatce ,další jsou zabiti .Asi  1 800 polských židů  jsou pod záminkou výměny naloženi do vlaku a odvezeni do plynových komor.  Sestry Frankovy  ,Anna a Margot ,zde také podléhají  tyfu ,který se zde rychle  rozšířil .

Související obrázek