Tábor Bergen – Belsen leží v Dolním Sasku. Nejsou tady sice spalovací pece , ani plynové komory ,a přesto to byl jeden z nejhorších vyhlazovacích táborů ,který měl sloužit původně jako výměnný .I když jeho kapacita byla zhruba pár tisíc věznů , ke konci války se jich zde tísnilo asi 60 000 a každý den jich zde zemřelo 500 z nich. Své poslední dny tady trávila Anna Franková (1929 – 1945), a Josef Čapek (1887 – 1945). V roce 1935 , i když druhá světová válka ještě nevypukla, jednotky wermachtu se rozhodnou vybudovat vedle vesničky Belsen u dolnosaského města Bergen vojenský komplex ,největší výcvikový prostor v Německu. Kasárny se dokončily v r.1937 , a celý tábor ,kde se cvičí bojové sestavy a jezdí zde obrněné vozy s tanky ,byl dostavěn roku 1939.Největší tábor komplexu byl Armádní stavební tábor – Bergen – Belsen .Na začátku války však zde wermacht ale v táborech zřídí vězení pro válečné zajatce . Do největšího u městečka Fallingbostel je napěchováno z různých zemí světa 95 000 zajatců. Vzniklý tábor si vytváří svoji strukturu. Židé , kteří se sem dostávají ,se rozdělí podle národnosti . Proto zde vzniká madarský tábor ,neutrální tábor , zvláštní tábor. Od léta 1943 do prosince 1944 je sem převezeno 14 600 Židů ,asi 3000 mají štěstí že jsou vyměněni za německé zajatce ,další jsou zabiti .Asi 1 800 polských židů jsou pod záminkou výměny naloženi do vlaku a odvezeni do plynových komor. Sestry Frankovy ,Anna a Margot ,zde také podléhají tyfu ,který se zde rychle rozšířil .
Month: Březen 2017
Úvaha: Toxicita látek? Jak reaguje naše tělo?
Myšlenka , že naše tělo potřebuje pomoci zbavit se toxických látek , je pošetilá . Naše tělo tohle musí zvládnout samo ,a pokud ne ,potřebujeme akutní lékařskou pomoc. Organismu by totiž v tomto případě mohla hrozit i smrt. Naše tělo musí být totiž v detoxikačním režimu neustále , všechny orgány včetně pokožky a plic zdravého jedince musí čistit naše tělo bez přestání . Žádná detoxikační kůra není způsob ,jak pomoci pracujícím orgánům více fungovat. Správná životospráva a dostatek pohybu sice vede ke zlepšení nálady , dobrému pocitu i ke zlepšení naší fyzické kondice , nejedná se však o detoxikaci , spíše k ulevování našemu tělesnému systému při dnešním , většinou špatném a hektickém stylu života. Výborný pomocník při vyplavování škodlivin z těla je však thermoterapie ,tedy využití sauny , jejíž užívání má základy už v tradicích severských národů , domorodých obyvatel Střední Ameriky , kteří používají tzv. „potící chatku“ . Teplo , které je suché a dosahuje teploty 90 stupnů Celsia , má na organismus opravdu výborné účinky , odbourává z těla kyselinu mléčnou , která se hromadí ve svalech , také kyselinu močovou ,a v neposlední řadě sodík . Všechny tyto látky se v sauně vylučují prostřednictvím potu . Krom toho také sauna pomáhá k prokrvení pokožky , a u diabetiků také ke snížení hladiny cukru. Ale pozor , pro některé z nás může být sauna také nebezpečná , zejména pro ty , kteří trpí některou ze srdečních chorob , vysokým tlakem apod. Rovněž se nedoporučuje vstup do sauny pod vlivem alkoholu , drog , nebo s ranní kocovinou.
Farnost Sv. Ducha
Ostrava Zábřeh se konečně dočkal moderní stavby. Je jím budova chrámu sv. Ducha. Zvláštností je nejen její design, ale i samotné umístění mezi řadou hospodářských budov. Asi nebude pro Vás překvapením, že vzbudila nemálo kontroverzí. Někomu se tento architektonický skvost líbí, druhému ne. Dle některých budova koresponduje s architekturou v okolí. Zvenčí jednoznačně působí značně stroze, byť vnitřní prostor resp. interiér je krásný a velmi vkusný. Je to architektonický skvost, který dostal i ocenění stavba roku. Suterén chrámu slouží spolu s barem i pro divadelní a jazzové koncerty. Vyžití však najdou nejen kulturní aktivisté, ale také ženy na airobicku a samozřejmě se zde pořádají i farní akce. Celkově je chrám prospěšným, moderním zařízením, které stojí za to navštívit.
Nohavica přispěl v benefičním koncertu v kostele Sv. Ducha.
V roce 2010 se v kostele Sv. Ducha konal benefiční koncert, pro oživení tohoto místa. Překvapivě zde tak vystoupil J. Nohavica , Robert Kuśmierski hrající na na akordeon, Pavla Kovalová – klarinet a Veronika Linhartová – housle.
Pokud se chcete podívat na záznam, vyhledejte si jej na youtube.